ÉLETMŰ REKORD - Kassák aukción

55 millió forintért kelt és ezzel életműrekordot döntött az úgynevezett "Singer Kassák" november 11-én a Kieselbach Galéria első kortárs árverésén.
Kassák absztrakt kompozíciója az aukción
Fotó: Kieselbach Galéria

A Kieselbach Galéria 1. Kortárs Aukcióján, 2022. november 11-én került kalapács alá Kassák Lajos 1958-ban festett "Kompozíció 7." című műalkotása.
A licit 42 millió forintról indult és az életműrekordnak számító 55 millió forintnál ütötték le.

A festmény szerepelt Kassák 1960-ban, a párizsi Denise René Galériában megrendezett kiállításán, ahol a második világháborút követően a nemzetközi művészeti életből kiszorult Kassák ismét lehetőséget kapott a bemutatkozásra. Története különösen érdekes: a kiállítást követően Párizsban maradt, majd az amerikai műgyűjtő, Leslie Singer és felesége gyűjteményébe került, és csak több évtizedet követően érkezett vissza Budapestre. „Kassák – írja a katalógus bevezetőjében Kieselbach Tamás – azon kevés magyar alkotó közé tartozik, akiket tökéletesen értenek és értékelnek a nyugati múzeumok világában is, nem véletlen vadászták le avantgárd festményeit külföldi intézmények. A most felbukkant kompozíciója, a »Singer Kassák« a 20. század közepi modernség ritka kincse, hibátlan pedigrével.”

A műről az aukciós katalógusban Rieder Gábor elemzése olvasható, a katalógus letölthető itt.

Kassák párizsi kiállításairól pedig minden érdeklődőnek ajánljuk Sasvári Edit és Imre Györgyi tanulmányait.

Kassák Lajos: Kompozíció #7, 1958 (Fotó: Kieselbach Galéria)

Kassák Lajos: Kompozíció #7, 1958, magántulajdon (Fotó: Kieselbach Galéria)

Kassák Lajos kiállítása a párizsi Denise René galériában, 1960 (Fotó: Kassák Múzeum)

Kassák Lajos kiállítása a párizsi Denise René Galériában, 1960 (Fotó: Kassák Múzeum)