Kassák Lajos avantgárd folyóiratai interdiszciplináris megközelítésben (1915–1928)

Kutatásunk célja, hogy a magyar avantgárd Kassák Lajos tevékenységéhez fűződő történetét, szellemi hátterét és a nemzetközi avantgárd mozgalmakkal való kapcsolatát dokumentumok feltárásával feldolgozza, valamint mai szempontok szerint értelmezze. A projektben a szélesebb közönség számára ma még hozzáférhetetlen, kiterjedt dokumentum-együttes (levelek, kéziratok, korabeli kiadványok, fotográfiák, stb.) kutatását, feldolgozását és nyilvánossá tételét vállaljuk publikációk formájában. Célunk, hogy a magyar avantgárd szellemi öröksége kultúránk részévé váljon, mert az ún. „történeti” avantgárd irányzatok, vagyis a huszadik század első évtizedeinek kísérletező, formabontó és a művészet szerepét gyökeresen átértelmező törekvései nagyobb hatást gyakorolnak mai életünkre, mint gondolnánk. A történeti avantgárd alkotóinak közvetett (és nem egyszer közvetlen) hatása több, mint nyilvánvaló a kortárs művészet szinte minden ágában. Az avantgárd öröksége hétköznapjainkban is jelen van, hiszen részben az avantgárd gyakorlatokra utalnak vissza kultúrafogyasztási szokásaink. Mindennek tükrében nem meglepő, hogy a nemzetközi tudományosság nagy figyelmet fordít a történeti avantgárd újraértelmezésére. Ezért is indokolt, hogy a Kassákkal és a magyar avantgárddal kapcsolatos alapvető kutatások megtörténjenek. A feladat elvégzésére a Kassák Múzeum nem csak azért alkalmas, mert őrzi a kapcsolódó dokumentumok nagy részét, hanem kiterjedt nemzetközi kapcsolatai miatt is, amelyek révén a témáról folyó rendkívül élénk nemzetközi párbeszédbe képes bekapcsolódni.

OTKA K-120779

2016.10.01. – 2022.09.30.
 

Vezető kutató

Dr. Balázs Eszter
 

Szenior kutatók

Sasvári Edit
Prof. Dr. Tverdota György
 

Fiatal kutatók

Dr. Dobó Gábor
Szeredi Merse Pál
 

Digitális filológiai szakértő
 

Mihály Eszter (OSzK DBK)
 

Korábbi tagok

Dr. Wernitzer Julianna (†2017)
Dr. Palkó Gábor
 


A kutatás célkitűzései

A projektünk célja, hogy Kassák Lajos avantgárd folyóiratainak – A Tett, MA, 2×2, 365, Dokumentum – történeti dokumentumait feltárjuk, közzétegyük, illetve ezeket az irodalomtörténet, a művészettörténet és a történettudomány kurrens megközelítéseit alkalmazva az adott történeti kontextusban értelmezzük. Az alapkutatásban Kassák, és a köreihez tartozó hazai. illetve külföldi művészek, művészcsoportok és folyóiratok dokumentumait dolgozzuk fel. Ennek kapcsán a Kassák-lapok mentén strukturálódó hálózatok, közegek, viták leírására vállalkozunk elsődlegesen a folyóirat-kutatás (periodical studies), valamint az értelmiségtörténet (histoire des intellectuels) és a kulturális transzferek módszereinek felhasználásával. A kutatás eredménye a Kassák által szerkesztett avantgárd folyóiratok történeteit, kapcsolatrendszereit, közegeit bemutató magyar és angol nyelvű monográfia, valamint a tárgyalt folyóiratokhoz szorosan és tágabban kapcsolódó kiadványok, levelek és dokumentumok feltárása. A projekt jelentősége tehát a hálózatokkal és szociabilitásokkal kapcsolatos kutatási módszerekben, a források kiterjedt feltárásában, valamint a kritikai elemzésben ragadható meg – a korábbi esztétizáló, biografikus vagy korszak-monografikus megközelítésekkel szemben. 

A kutatás alapkérdése 

Kassák Lajos avantgárd folyóiratainak alapkutatásokra támaszkodó, komplex vizsgálata új értelmezésekhez nyitja meg az utat, és azt ígéri, hogy átalakítja a Kassák életművével és a magyar történeti avantgárddal kapcsolatos képünket. Kassák munkássága hazánkban elsősorban költészetének és prózájának néhány kanonikus darabjával van jelen, míg külföldön főként képzőművészként, az utóbbi években pedig egyre inkább lapszerkesztőként is ismert. Kutatásunk célja, hogy Kassák tízes-húszas évekbeli lapjainak átfogó vizsgálatán keresztül Kassák sokoldalú tevékenységét egyszerre hazai és nemzetközi kontextusban elemezzük. A Kassák avantgárd időszakának újraértelmezéséhez vezető út első lépése, hogy a teljesség igényével feldolgozzuk a kapcsolódó dokumentumokat, lapjainak sajtóvisszhangját, és a lappangó kiadványokat. Ez a kutatási szakasz a Kassák-lapok (1915–1927) legelső aprólékos, forrásfeltáró vizsgálatát jelenti. A Kassák avantgárd lapjaihoz kapcsolódó korabeli levelezések, analekták, fotók, kiadványok és műtárgyak felkutatása hozzásegít minket ahhoz, hogy témánkat a művészettörténetírás és az irodalom- és történettudomány új megközelítéseivel árnyaltan értelmezve új megvilágításba helyezzük a Kassák-lapokat. Kutatásunk azt ígéri, hogy a Kassák-lapok jelentőségüknek megfelelően fognak megjelenni a korszakról szóló hazai és nemzetközi diskurzusban. 

A kutatás jelentősége

A kutatás jelentősége a biografikus, korszakmonografikus és esztétikai szempontú megközelítésekkel szemben az a hálózatokkal és szociabilitásokkal kapcsolatos új kutatási módszerek alkalmazásában, a források kiterjedt feltárásában, valamint ezek kritikai elemzésében ragadható meg. A Kassák Lajos körül csoportosuló nemzetközi hálózatokhoz kapcsolódó avantgárd mozgalmak, folyóiratok bemutatása nem csak az ismert narratívákat árnyalná, hanem egyúttal lehetővé tenné az internacionális közegben gyökerező avantgárd nemzeti aspektusainak a feltérképezését is. A Kassák-lapok esetében történelmileg kiemelkedő fontosságú a nyugati és Kelet-Közép Európai mozgalmakhoz, csoportokhoz való viszony, a „Közép-Európa koncepciók,” valamint az ezek mentén jelentkező problémák, elsősorban a nemzeti-nemzetközi viszonylat kérdése. A történeti avantgárd kutatásának mai módszereit (periodical studies, histoire des intellectuels, kulturális transzferek) alkalmazva a hazai – s tágabban nézve közép-kelet-európai – avantgárd mozgalmakat az avantgárd kutatás mai, globális konjunktúrájához való kapcsolódás igényével prezentálhatja publikációk, konferenciák valamint kiállítások formájában. A komplex, interdiszciplináris együttműködésre támaszkodó értelmezői munkát, és a nemzetközi diskurzushoz való kapcsolódást alapkutatásokra is támaszkodva kívánjuk elvégezni. Ezt a Kassák Múzeumban található, Kassák Lajosnak és körének levelezéséből és egyéb dokumentumaiból összeálló, több ezer tételes irategyüttes feldolgozása és a gyűjteményt kiegészítő további források feltárása jelenti. Vállalkozásunk olyan hiányokat kíván pótolni, amelyekre az utóbbi években megjelent monográfiák is felhívják a figyelmet. A múzeum gyűjteményében található – nem kis részben Kassák avantgárd lapjainak szerkesztési ügyeit tárgyaló – levelezés feltárása és vizsgálata a magyar avantgárd hazai és nemzetközi beágyazottságáról és a szellemi hátteréről való tudásunk jelentős átalakulását ígéri.