Olvasókör a Kassák Múzeumban III.

Olvasókör a Kassák Múzeumban III.

2019. március 20., 18:00 – 20:00
A hálózatépítés stratégiái – olvasókör a Kassák Múzeumban III.
A rezidens művész: nemzetközi hálózatépítés a kortárs művészetben

Időpont: 2019. március 20., 17.00-19.00
Helyszín: Kassák Múzeum

Az olvasókört vezeti: Zsámboki Miklós
Ma a rezidenciaprogramok a kortárs művészet nemzetköziesedésének egyik motorjának nevezhetők: a képzőművészek, ahogy biennáléról biennáléra, úgy rezidenciaprogramról rezidenciaprogramra utaznak. Utóbbit leginkább a kortársakkal való találkozások terepeként, a biennálék és art marketek globalizált, neoliberális világából való kiszakadásként, vagy épp a fókuszált munkához szükséges körülményeket megteremtő menedékként szokás értelmezni. Megkérdőjelezhető azonban, hogy mennyiben opcionális a rezidenciaprogramokon való részvétel: egyrészt, a kortárs képzőművészettel szemben elvárássá vált, hogy nemzetközi és mobil legyen, másrészt, a kultúrára fordított helyi támogatások csökkenése arra kényszeríti a művészeti mező aktorait (intézményeket és személyeket egyaránt), hogy a kieső forrásokat nemzetközi kapcsolatok kialakításán keresztül pótolják. A művészek esetében ez a nomád életmódot jelenti, hiszen a rezidenciaprogramok átmenetileg anyagi biztonságot nyújtanak. Fel kell tehát mérni, hogy a rezidenciaprogramok transznacionális kapcsolatokat eredményeznek-e, vagy a folyton mozgásban lévő, új és új gyökereket eresztő képzőművész csak felszínes érintkezésekre képes?

Az olvasókörön a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékát legkésőbb 2019. március 10-ig jelezze a kassakmuzeum@pim.hu e-mail címen, egy „Olvasókör regisztráció” tárgyú levélben. Az olvasmányokat az egyes alkalmakat megelőzően tesszük közzé.