BÁLINT ENDRE (1914–1986) HAGYATÉKA

A 2013-ban New Yorkból hazakerült, több mint 2.500 tételes, többségében személyes levelekből és más dokumentumokból, archív fotókból és fotómásolatokból álló hagyatéki gyűjteményi egység képet ad a Bálint-család több tagjáról és generációjáról, a 19. század végétől a 20. század második feléig. Bálint Endre festőművész, Jakovits József szobrászművész és családja, Vajda Lajos, Vajda Júlia festőművészek, Szerb Antal és felesége Szerb Klára, Osváth Ernő és családja a két világháború közötti időszakban és az utána következő évtizedekben a magyar szellemi progresszió legfőbb képviselői voltak. E gazdag dokumentumanyagból egyszerre bomlik ki a család mikrotörténelme és a huszadik század viharos történelme: a háború, munkaszolgálat, a holokauszt, az ötvenes évek, emigrációk és még számos, a századot alakító esemény. 

A hagyatékban őrzött plakátok megvásárlására 2014-ben került sor. A többségében ofszet és szita nyomású plakátok között igazi ritkaságok is vannak, többek között a Kassák Ház Stúdió kis példányszámban készült színházi és kiállítási plakátjai. A Kassák Ház Stúdiót Halász Péter és Koós Anna alapította 1969-ben a zuglói Kassák Művelődési Házban, amely a New Yorkban Squat Theatre néven ismerté vált társulat előzménye volt. A Squat Színház házilag készült szitázott plakátjai közül is több darabot megvásároltunk.

A dokumentumok és kiállítási plakátok megvásárlást 2013-ban és 2014-ben a Nemzeti Kulturális Alap támogatta. A Squat Színház plakátjainak gyűjteménybe kerülését a Petőfi Irodalmi Múzeum – Kassák Múzeum finanszírozta.